Katalog mebli kuchennych Nobilia Katalog kuchni Atlas

PROJEKTY 3D

Proponujemy wykonanie ciekawych projektów zabudowy kuchni w najnowszej wersji doskonałego programu AutoCAD.
Oferujemy fotorealistyczną wizualizację pomieszczenia umożliwiającą sprawdzenie, jak dokładnie będzie wyglądała wymarzona kuchnia.
Profesjonalny program CadKuchnie z bardzo dużą dokładnością obrazuje każdy detal. Nie ma tu miejsca na przykre niespodzianki. Poza elementami meblowymi istnieje możliwość doboru idealnego oświetlenia oraz dodatków, jak również kolorów ścian i podłóg. Wszystko to pozwala na idealnie zaaranżowanie całego pomieszczenia, dzięki czemu efekt końcowy nie będzie zaskoczeniem.

Film z wizualizacji projektu w AutoCAD:

Planowanie kuchni coraz częściej zaczyna się już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Odpowiednie umieszczenie przyłączy, określenie poszczególnych stref pracy w kuchni, zaplanowanie dekoru na ścianach, określenie wysokości parapetów – każdy z tych etapów jest bardzo istotny.

Kuchnię użytkuje się średnio przez około 20 lat, dlatego warto w szczegółach zwrócić uwagę na wszystkie detale, aby wprowadzone rozwiązania były funkcjonalne i cieszyły przez cały ten czas.

 

WYBÓR UKŁADU MEBLI:

Układ jednorzędowy -
Najprostszy i najmniej ergonomiczny układ ze względu na znaczne wydłużenie drogi, jaką trzeba pokonać pomiędzy poszczególnymi strefami.



Układ w kształcie litery L - Podobnie jak kuchnia jednorzędowa ten układ wymaga pokonywania stosunkowo długich odcinków pomiędzy strefami, co znacznie wydłuża czas pracy.



Układ dwurzędowy - Układ prosty, ale zapewniający dobrą komunikację w obrębie pomieszczenia ze względu na bliskość wszystkich stref pracy w kuchni, bardziej korzystny niż w poprzednich dwóch układach.



Układ w kształcie litery U - Bardzo korzystny układ ze względu na maksymalne wykorzystanie powierzchni pomieszczenia oraz bliskość stref względem siebie.


Układ w kształcie litery G - Również korzystny układ, aczkolwiek najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach dużych, kształtem zbliżonym do kwadratu. W większych pomieszczeniach można również zastosować tu wyspę.



Układ z wyspą - Kuchnia z wyspą sprawdza się idealnie w przestrzeni dziennej połączonej z kuchenną. Optycznie wydziela ona kuchnię, nie ujmując przestrzeni otwartemu układowi mieszkania. Dzięki integracji kuchni z salonem osoba pracująca w kuchni ma kontakt z pozostałymi domownikami. Kuchnia staje się centrum życia rodzinnego.



ZAPLANOWANIE STREF W KUCHNI:
Zasada trójkąta roboczego, zdefiniowanego w latach 50-tych na Uniwersytecie Cornella w USA, polega na przyporządkowaniu sprzętów do wierzchołka trójkąta. Głównymi elementami wyposażenia kuchni są lodówka, zlewozmywak i kuchenka.

Trójkąt roboczy w projektowaniu kuchni. Odległość zlew, płyta i lodówka w kuchni.

 
 
Aby kuchnia była funkcjonalna odległości pomiędzy urządzeniami nie powinny przekraczać:
  • od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm
  • od zlewozmywaka do pieca 120 – 210 cm
  • od lodówki do pieca 120 – 270 cm

 

STREFY KUCHNI WRAZ Z LISTĄ NIEZBĘDNYCH ELEMENTÓW:

Wyróżniamy 5 podstawowych stref:

  • zapasów
  • przechowywania
  • zmywania
  • przygotowania
  • gotowania
 
Prawidłowe ustawienie stref skraca do minimum odcinki pokonywane codziennie przez użytkowników kuchni. Ponadto właściwe przyporządkowanie szafek do zdefiniowanych stref i ustawienie ich w prawidłowej kolejności oraz odpowiednie przypisanie artykułów do poszczególnych szafek zdecydowanie poprawia komfort pracy.

W strefie zapasów powinny się znaleźć: lodówka, zamrażarka, spiżarnia (np. w postaci wysokiej szafy z szufladami lub koszami cargo), szuflada cokołowa na skrzynki z napojami, regał na wino. Przechowujemy w niej: kawę, herbatę, kakao, płatki śniadaniowe, makaron, ryż, kasze, cukier, mąkę, słodycze, bakalie, konserwy, półprodukty, produkty gotowe, napoje oraz artykuły spożywcze wymagające chłodzenia.

W strefie przechowywania powinniśmy umieścić: szafkę wiszącą na szkło (kieliszki, szklanki), szafkę wiszącą na zastawę kawową (filiżanki, spodki, kubki), szafkę na pucharki deserowe, szufladę na talerze codzienne, szufladę na talerze okazjonalne („od święta”), szufladę na sztućce codzienne, szufladę na sztućce okazjonalne („od święta”), szufladę na drobiazgi (przybory do pisania, szycia, drobne narzędzia, świece) oraz blat do wstępnej obróbki żywności.

W strefie zmywania powinniśmy pomyśleć o miejscu na: zlewozmywak, zmywarkę, baterię, młynek do mielenia odpadów, szafkę pod zlewozmywak, szuflada lub cargo na środki czystości, wieszak na ścierki, segregatory odpadów, mata antywodna na dno szafki zlewozmywakowej, szuflady na worki na śmieci, ściereczki do naczyń oraz ręcznik papierowy.

W strefie przygotowania powinny się znaleźć: główny blat (min. 90 cm szerokości), szuflada na sztućce robocze (noże, cedzaki, itp.), miejsce na przyprawy, miejsce na najczęściej używane produkty spożywcze (mąka, cukier, herbata, kawa, olej), drobny sprzęt (blender, miska, młynek), oświetlenie blatu roboczego zamontowane w szafkach wiszących nad blatem roboczym.

W strefie gotowania/pieczenia niezbędnymi elementami są: płyta (lub kuchenka) gazowa/elektryczna/indukcyjna, szafa do zabudowy piekarnika, mikrofalówki, piekarnik, pochłaniacz pary, kuchenka mikrofalowa, szuflada na blachy i ruszty do pieczenia (np. cokołowa), szuflady na garnki, patelnie i pokrywki, miejsce na książki kucharskie

Dodatkowo w odpowiednio dużej przestrzeni możemy pomyśleć o strefie jadalnianej, w której można wstawić: stół, krzesła, witryny, kredens na obrusy, serwety, wazony oraz barek na alkohole.

POZIOME ROZMIESZCZENIE STREF W KUCHNI:
Odpowiednie przyporządkowanie artykułów nie tylko do poszczególnych stref, ale również na odpowiednich poziomach przy uwzględnieniu częstotliwości ich użytkowania ma decydujący wpływ na komfort pracy użytkownika.
  • Często stosowane produkty w łatwo dostępnych szufladach bezpośrednio pod blatem lub na najniższym poziomie szafek wiszących
  • Rzadziej stosowane produkty poniżej oraz powyżej tego poziomu
  • Produkty wykorzystywane sporadycznie na najwyższym poziomie szafek górnych oraz na najniższym poziomie szafek dolnych.
Poziome rozmieszczenie stref w kuchni. Wskazówki przy projektowaniu kuchni.